Endometriozis (Çikolata Kisti) Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Endometriozis (Çikolata Kisti) Nedir, Belirtileri Nelerdir?
Gecelik Taksim escort bayanlar için Jinekolojik tıbbi durumların en yaygın türlerinden biri olan endometriozis, rahminizin astarının rahim boşluğunun dışında büyümesine neden olur. Bu durum, pelvik ağrı ile karakterize kronik bir hastalıktır ve bir kadının yaşam kalitesi ile fiziksel ve zihinsel sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Endometriozis daha yaygın jinekolojik sorunlardan biri olmasına rağmen, kadınlar ve doktorlar arasında hala çok iyi bilinmemektedir. Bu bilgi eksikliğinin büyük bir kısmı, "normal" dönemleri neyin oluşturduğuna dair yanlış anlamalardan kaynaklanmaktadır ve bunlar hakkında hiçbir bilgimiz olmadan ya da farklı evreleri hakkında hiçbir bilgimiz yoktur. Endometriozis, her biri belirli semptomlarla karakterize edilen farklı aşamalara ayrılabilir. Bu aşamalar şunları içerir:

• Ağrılı endometriozis - Yalnızca hafif semptomların olabileceği endometriozisin erken aşaması.

• Ülserler – Bu, yeni adet kanından sorumlu hücrelerin tek bir yerde toplandığı bir aşamadır. Bu noktada, şiddetli dönemlerin yanı sıra ağrı ve şiddetli kramplar yaşayabilirsiniz.

• Papüler form - Bu aşama, rahim yüzeyinde kabarcıklara benzeyen ve daha sonra kaşınan Papüllerin görünümünü içerir. Bu aşamada idrar yaparken ve sonrasında da ağrı hissedebilirsiniz.

• İltihaplı – Bu aşama esas olarak şiddetli ağrı ve kanamayı içerir.

• Fibrozis – Bu aşamada, endometriyal büyümeler fallop tüplerini ve yumurtalıkları öyle etkiler ki yara izine veya bazen tıkanıklığa neden olabilir. Fibrozis ayrıca belirgin kısırlık sorunları ile karakterize bir aşamadır.

• Metastatik - Esasen, bu, vücudunuzun uzak bölgelerine yayıldığı ve mesane problemleri ve yorgunluk gibi daha fazla semptomlara neden olabileceği son, çok ileri bir endometrioz aşamasıdır.

• Endometriozisli kadınlarda başlangıçta hafif semptomlar olabilir ve bu semptomlar zaman geçtikçe giderek daha şiddetli hale gelir.